zajęcia basenowe

Czy warto iść na basen?

12.31.2023

Zimą wielu nurków chowa swoje skafandry, oddaje butle do legalizacji, a pozostały sprzęt poddawany jest serwisowaniu lub czeka na cieplejsze dni. Częstotliwość wyjazdów nurkowych drastycznie spada ze względu na warunki atmosferyczne. Co więc mają począć osoby którym zima niekoniecznie kojarzy się z nurkowaniem, a dalej chcą cieszyć się ulubioną aktywnością?

Czytaj dalej

200 czy 300 bar?

09.19.2023

Butle 300-barowe to doskonała alternatywa dla tych nurków, którzy chcą mieć większy zapas gazu bez zwiększania rozmiarów butli. Ale czy tak jest naprawdę? Na papierze wszystko wygląda całkiem nieźle. Przyjrzyjmy się jednak temu bliżej…

Czytaj dalej

Iluzja bezpieczeństwa

08.24.2023

Nurkowanie partnerskie zalicza się z pewnością, do preferowanego w środowisku sposobu nurkowania. Opisywane jest jako bezpieczna forma uprawiania tego typu sportu. Ale czy tak jest na pewno?

Czytaj dalej

„Dahab” znaczy „Złoto”

07.19.2023

Jedno z najbardziej popularnych miejsc nurkowych na świecie. Kolebka nurków rekreacyjnych i technicznych. Nurkowanie w Dahab to „must be” każdego kto uwielbia spędzać czas pod wodą.

Czytaj dalej

Podwodne Bałkany

06.30.2023

Wyprawy jaskiniowe to specjalność Sebastiana i Darii z Klubu Nurkowego Calypso, a czerwcowe Bałkany weszły już do stałego repertuaru ich wypadów nurkowych. Wymagające nurkowania, mało znane jaskinie i zaawansowane szkolenia jaskiniowe oraz trymiksowe dostarczały nam emocji także i w tym roku.

Czytaj dalej

Nurkowanie saturowane

06.13.2023

Romans człowieka z nurkowaniem trwa od samego początku istnienia naszego gatunku. Liczni poławiacze pereł czy podwodni łowcy z czasem wyewoluowali w nurków w podwodnych dzwonach, z butlami czy nawet w batyskafach. Eksploracja podwodnych głębin wciąż miała jednak ścianę nie do przejścia pomimo rozwoju różnych technik nurkowych. Tą przeszkodą był czas…

Czytaj dalej

Węgierski weekend z Attylą

05.25.2023

Coraz cieplejsze i dłuższe dni to zachęcają do weekendowych wypadów za miasto. Czy zastanawiało Was kiedyś jak połączyć ze sobą: zwiedzanie historycznych zabytków, cudowne restauracje oraz nurkowanie w przejrzystych i ciepłych wodach, a to wszystko nie będzie tysiące kilometrów od Was? Panie i Panowie, przedstawiamy Wam Budapeszt.

Czytaj dalej

Hemingway, piraci i piña colada

04.23.2023

Jeden z zielonych klejnotów w łańcuchu Wysp Karaibskich. Otoczona błękitnym morzem i obdarzona słońcem przez cały rok. Miejsce przepięknych samochodów, kolorowych domów, kryjówka piratów oraz dom Hemingwaya. Ojczyzna Fidela Castro, a przede wszystkim wspaniałe miejsce do nurkowania pełne malowniczych raf i jaskiń. Taka właśnie jest Kuba.

Czytaj dalej
kurs nurkowania

Kurs w Polsce czy za granicą? Fakty i mity.

07.31.2023

Tytułowe pytanie jest chyba drugim z najczęściej zadawanych na polskich forach i grupach nurkowych, ustępując miejsca na podium jedynie pytaniu o możliwość zakupu „małej butli dla amatora”, którą można by ładować pompką do roweru. Z częstotliwości jego zadawania wynika, że sprawa jest dla osób początkujących bardzo ważna, a odpowiedź wcale nie jest bardzo oczywista.

Czytaj dalej

Listy kontrolne w nurkowaniu

04.17.2023

Czym są listy kontrolne i jaka jest ich rola w nurkowaniu? Jakie są wady i zalety list kontrolnych? Czy są one pomocne czy też może jest to strata czasu przed nurkowaniem? Jak wprowadzić listy kontrolne do swojej nurkowej praktyki i co powinny one zawierać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszym wpisie naszej instruktorki Darii. Zapraszamy do lektury.

Czytaj dalej

Kobiety Nurkują #2: Podwodne pionierki

12.17.2022

W kolejnym artykule z serii Kobiety Nurkują chciałabym cofnąć się w czasie i przedstawić kilka niesamowitych pionierek, które zapisały się w historii nurkowania. Nietypowe aktywności i bardziej ekstremalne formy rekreacji od zawsze ściągały równie nietypowych ludzi. Musimy jednak pamiętać, że nurkowanie nie pojawiło się jako forma sportu lub spędzania wolnego czasu, początki bowiem był zdecydowanie bardziej pragmatyczne – od nurkowań zawodowych poprzez nurków marynarki wojennej.

Czytaj dalej

Kobiety nurkują #1: Sylvia Earle

12.10.2022

Pierwsza kobieta, która usiadła za sterami batyskafu, pierwsza, która zajęła pozycję głównego naukowca w NOAA, w latach 70 spędziła dwa tygodnie w podwodnym habitacie badawczym przewodząc pierwszej całkowicie kobiecej misji, a także 2,5 godziny spacerowała po dnie oceanu na głębokości 380 metrów – wszystko to by poznawać i chronić. Oto Jej Głębokość – Sylvia Earle!

Czytaj dalej

Nurkowe lektury na zimowe wieczory

12.10.2022

Po jakie warto książki sięgnąć kiedy nadchodzi zima, wieczory stają się coraz dłuższe, a sprzęt nurkowy trafia do szafy? Zanurzmy się w nurkowe lektury z wygodnego fotela!

Czytaj dalej

Scapa Flow

12.01.2022

Scapa Flow to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania wrakowego. Nurków z całego świata przyciągają tu wraki niemieckiej floty z I Wojny Światowej, które spoczęły na dnie zatoki na szkockich Orkadach.

Czytaj dalej

Walentynki dla jaskiniowców, czyli Włochy Północne

02.14.2021

Jesteś nurkiem jaskiniowym? Jak chciałbyś spędzić Walentynki?
No właśnie! Szczytem romantyzmu jest wyjazd do Włoch, gdzie wieczorem razem z drugą połówką zjesz spaghetti na „Zakochanego kundla”, a wcześniej spędzisz dzień na nurkowaniu w jaskiniach. Jeśli chcesz mieć ciastko i zjeść ciastko, to zapraszam do słonecznej Italii!

Czytaj dalej

Jak dbać o formę w czasach zarazy?

01.27.2021

Zamknięte baseny, zakaz wyjazdów, obostrzenia, kwarantanny. Można zwariować, tym bardziej, że nowy rok rozpoczynamy z epidemiologicznym problemem z poprzedniego. Dla nas – nurków i instruktorów, czy też wszystkich innych aktywnych osób wiele z tych ograniczeń jest wyjątkowo uciążliwych. Jak nie zwariować, nie zakończyć pandemii rekordowym wynikiem na wadze i konieczność odwyku? Nasze niezawodne biuro ma dla was kilka rad!

Czytaj dalej

Zrób to sam! Analizator nitroksowy

03.02.2021

Początek roku nurkowego 2021 nie jest łatwy. W wielu krajach utrzymano rygorystyczne obostrzenia, a nawet godziny policyjne, Nie możemy spotkać się ze znajomymi na nurkowanie. Dodatkowo, w sezonie zimowym, nasze wody pokryte są cienką warstwą lodu – zbyt cienką do nurkowania podlodowego, ale jednocześnie zbyt grubą dla regularnej aktywności nurkowej. Tutaj proponujemy łatwy i przyjemny projekt, który zapewni Ci zajęcie w tych trudnych czasach: Zbuduj swój własny, tani analizator nitroksowy.

Czytaj dalej

Każdy jest instruktorem

01.20.2021

Czy nauczanie innych to domena jedynie instruktorów? Czy tylko oni kształtują umysły przyszłych nurków? Czy wreszcie na ich barkach spoczywa wyłączna odpowiedzialność za to jaką drogę rozwoju obierze rozrastająca się społeczność „podwodniaków” zarówno rekreacyjnych jak i technicznych?

Czytaj dalej