Co nurkowie robią po godzinach, kiedy pogoda nie dopisuje, a rozmaite okoliczności sprawiły, że wieczór spędzamy w domowym zaciszu? Jedną z opcji jest oczywiście wieczorem filmowy i obejrzenie czegoś ciekawego. Oczywiście, nie jakiegoś przypadkowego filmu lub serialu, ale nawiązującego przynajmniej do nurkowania lub podwodnych przygód.  W dzisiejszych czasach wybór filmów i seriali w klimacie nurkowym jest ogromny – możemy bowiem korzystać z licznych platform streamingowych, kina i dodatkowo – choć już w znacznie mniejszym stopniu – z telewizji. Chcemy polecić Wam kilka pozycji, przy których przyjemnie spędzicie czas.

Jeśli czytaliście już odcinek dotyczący książek, (tutaj link: https://idf-global.com/nurkowe-lektury-na-zimowe-wieczory/) to dobrze wiecie, że moje polecenia nie zawsze będą przewidywalne i standardowe, bowiem obok książki o historii nurkowania jaskiniowego znalazła się też fantastyka oraz literatura grozy. Nie inaczej będzie w tekście dotyczącym filmów oraz seriali –  obok klasyki znajdziecie tu nieco bardziej kontrowersyjne, powiązane fabularnie z wodą opcje. Miłej lektury i mam nadzieję, że tej jesieni spędzicie przynajmniej kilka leniwych wieczorów oglądając coś ciekawego


 

filmy i seriale w klimacie nurkowym

1. Wielki Błękit

Arcydzieła Luca Bessona nie trzeba tu chyba nikomu przedstawiać. Niewiele jest osób, które nie obejrzały tego filmu przynajmniej raz. Poetycka opowieść o konkurujących ze sobą, jednocześnie zaprzyjaźnionych freediverach podbiła serca tysięcy osób na całym świecie. Jest to jeden z filmów, które można oglądać wielokrotnie, za każdym razem odnajdując w filmie coś nowego.

 

filmy i seriale w klimacie nurkowym

2. Sanctum

Jeden z niewielu zrealizowanych z hollywoodzkim rozmachem filmów o nurkowaniach jaskiniowych. Reżyser twierdzi, że inspiracją dla fabuły były eksploracyjne nurkowania jaskiniowe na meksykańskim Jukatanie. Jakkolwiek żadne z nich nie było tak dramatyczne i tragiczne, to sam film ogląda się z ogromną przyjemnością. Może nurkowi puryści znajdują tu trochę technicznych błędów, jak zamiłowanie do atrakcyjnie skrojonych pianek, ale wystarczy trochę luzu, żeby całość obejrzeć z prawdziwą przyjemnością.

 

filmy i seriale w klimacie nurkowym

3. Jaskinia (The Cave)

Co wyjdzie, jeśli połączymy nurkowanie jaskiniowe z fantazyjnymi potworami rodem z Obcego? Same wspaniałości, oto co! Może (a w zasadzie na pewno) nie jest to filmowe arcydzieło i nie należy oczekiwać tu cienia ambitnej fabuły. Oczywiście, mogą też razić nurkowania jaskiniowe wykonywane w Karpatach w cienkich, podkreślających rzeźbę piankach, z drugiej strony pojawiają się tam także potwory oraz wątek zmutowanych krzyżowców walczących z uskrzydlonymi demonami. Oglądnie tego filmu można porównać bardziej do jazdy na kolejce górskiej w parku rozrywki. Guilty pleasure!

 

filmy i seriale w klimacie nurkowym

4. Otchłań

To jeden z najlepszych filmów science fiction, które powstały. Ponadczasowe arcydzieło Jamesa Camerona opowiada o misji odbywającej się w głębinach oceanu , w których naukowcy odkrywają zupełnie nowy świat i inne, nieznane wcześniej formy życia. Magiczny, fantastyczny i jedyny w swoim rodzaju film, który wytyczył wiele ścieżek i stał się inspiracją dla innych filmów oraz książek.

 

filmy i seriale w klimacie nurkowym

5. Kształt wody

Jeśli uważnie czytacie pojawiające się tu polecenia, to zapewne zauważyliście już, że mam pewną słabość do szeroko rozumianej fantastyki. Zgadzam się tu z Einsteinem, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. „Kształt wody” Guillermo del Torro jest kolejną zahaczającą o fantastykę propozycją, w której niema sprzątaczka zaprzyjaźnia się z więzioną w wojskowym obiekcie dziwną, mieszkającą w wodzie istotą. Co łączy miłość oraz wodę? Obejrzyjcie do końca!

filmy i seriale w klimacie nurkowym

6. Terror

Ten sam tytuł możecie pamiętać z wpisu, w którym polecałam Wam przyjemne lektury. Uważam bowiem, że ekranizacja Terroru, która pojawiła się na platformie streamingowej Amazon Prime jest jedną z lepszych, jakie można obejrzeć. Serial doskonale oddaje bowiem atmosferę arktycznego mrozu, izolacji i bezosobowego zagrożenia wiszącego nad członkami załogi XIX wiecznego okrętu badawczego. Idealna opcja na długie wieczory!

 

filmy i seriale w klimacie nurkowym

7. Czego nauczyła mnie ośmiornica?

Na tej liście nie mogło zabraknąć filmu, który w 2021 roku został nagrodzony Oskarem. To niezwykły dokument, który opowiada historię mieszkającego w RPA przewodnika, który przez 100 kolejnych dni odwiedza poznaną na jednym ze swoich nurkowań swobodnych ośmiornicę. Być może nie zwróciłby na nią uwagi, gdyby nie to, że zwierzątko było w charakterystyczny sposób obudowane muszlami. To doskonały dokument i przykład tego, jak możemy stykać się z dzikiem światem przyrody, nie naruszając w żaden sposób jego struktur u nie burząc ustalonego porządku.

 

filmy i seriale w klimacie nurkowym

8. Siła i honor

Jeśli macie natomiast ochotę na solidny dramat społeczny z gwiazdorską obsadą to ten film z 2000 roku jest doskonałą propozycją. Opowiada on bowiem historię czarnoskórego żołnierza, który w 1948 roku stara się dołączyć do elitarnej grupy nurków wojskowych, zmagając się przy tym z rasizmem, dyskryminacją i problemami stawianymi przez jego przełożonych.

 

filmy i seriale w klimacie nurkowym

9. Ostatni oddech

Dobrze zaprojektowany i nakręcony thriller/dokument, którego akcja odbywa się na dnie oceanu. Bohaterem jest tu nurek zawodowy, który zostaje uwięziony w głębinach i musi zmierzyć się z problemem awarii sprzętu i kończącego się zapasu gazu.

 

 

10. Na ratunek – misja w jaskini

Niewiele osób na świecie nie słyszało o najsłynniejszej akcji ratunkowej w historii nurkowania jaskiniowego. W 2018 roku młodzieżowa grupa tajskich piłkarzy została uwięziona w jaskini. Ciągłe opady deszczu odcięły im bowiem drogę powrotną. Jak uratować grupę dzieci, które nie tylko nigdy nie nurkowały, ale w większości przypadków nie potrafią nawet pływać?

filmy i seriale w klimacie nurkowym

Zaczyna się wyścig z czasem, z ciągłymi opadami deszczu, które sprawiają, że poziom wody się podnosi, z szalenie trudnymi warunkami pod wodą, zerową widocznością, wąskimi korytarzami. Zadanie wydaje się niemożliwe, a sukces urasta do rangi prawdziwego cudu. Co rozegrało się w Tajlandii? Ten dokument odpowiada na wiele pytań i przedstawia  niesamowitych bohaterów, którzy zmienili koleje losu. Warto obejrzeć wszystkie filmy, które powstały na podstawie tych dramatycznych wydarzeń!

 

Mam nadzieję, że macie już kilka pomysłów, jak spędzić leniwy wieczór. Być może kiedy będziecie przeziębieni, zmęczeni lub po prostu odczujecie ochotę na mały maraton filmowy na wygodnej kanapie i pod ciepłym kocem – bawcie się dobrze w każdej takiej sytuacji.

 

filmy i seriale w klimacie nurkowym

FILM BONUSOWY

Bonus w postaci filmu numer 11 – Horror klasy Z o tytule „Lewiatan”! Jeśli chcecie zobaczyć jak grupa nurków mutuje w potwory po wypiciu zakażonej wódki znalezionej na opuszczonej radzieckiej łodzi podwodnej to jest to pozycja dla Was :)!

 

O autorce:

Daria Dobrowolska związała się z IDF od samego początku istnienia federacji. Jest Staff Instruktorką nurkowania rekreacyjnego  oraz technicznego na poziomie trymiksowym i zaawansowanym wrakowym, ale najbardziej dumna jest ze swoich uprawnień instruktorskich Full Cave. W nurkowaniu ceni sobie kameralne wypady do jaskiń oraz fascynujące makro mórz tropikalnych. Znacie ją zapewne jako autorkę naszych podręczników szkoleniowych. Współzałożycielka Calypso.

Poza nurkowaniem lubi spędzać wolny czas w górach i na podróżach, zawsze z książką w plecaku.