Błażej Pruski rozpoczął swoją przygodę nurkową w 1978 roku, gdy jako nastolatek trafił na swój pierwszy, wielomiesięczny kurs nurkowania. Mimo panujących wtedy w komunistycznej Polsce problemów z dostępem do sprzętu i ograniczonych możliwości wyjazdów zagranicznych, z pełną determinacją rozwijał swoją pasję. Po wielu latach mógł pochwalić się znakomitymi osiągnięciami w zakresie odnajdywania i eksploracji wraków Morza Bałtyckiego jak i popularyzacji w Polsce nowoczesnych, ówcześnie, technik nurkowych (m.in. wykorzystania nitroksu, trimiksu czy aparatów o obiegu półzamkniętym). Stał się również wychowawcą wielu pokoleń instruktorów na wszystkich poziomach zaawansowania, co sprawiło, że uzyskał pozycję Szefa Szkolenia jednej z największych organizacji nurkowych w Polsce.
Tymoteusz Furmanek, który rozpoczął swoją przygodę nurkową w 1988 roku, w ciągu kilkunastu lat został nurkiem zawodowym i instruktorem nurkowania do poziomu Course Directora. Wykorzystując doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych jako ekspert ds. bezpieczeństwa, stworzył wraz z Błażejem system edukacji instruktorów nurkowania, który oparty został na nowoczesnej wiedzy pedagogicznej i psychologicznej, dotyczącej ludzkich zachowań i procesów uczenia się.
Jednym z absolwentów wspomnianych wyżej szkoleń instruktorskich został, nurkujący od 1998 roku i związany zawodowo ze Strażą Pożarną, zapalony grotołaz, nurek jaskiniowy i techniczny Sebastian Dobrowolski. Interesowała go popularyzacja nurkowania jaskiniowego i stworzenie usystematyzowanego systemu kształcenia uczestników jaskiniowych wypraw eksploracyjnych, które organizował.
Wszyscy trzej spotkali się nad jeziorem Hańcza u Jarosława Bekiera – doświadczonego instruktora prowadzącego duże, odnoszące sukcesy centrum nurkowe, posiadającego niebagatelną wiedzę z zakresu działania biznesu nurkowego, jego słabości, perspektyw i realnych potrzeb.
W ciągu kolejnych dni konfrontowano przemyślenia na temat istniejących programów szkolenia, wsparcia którego poszczególne agencje szkoleniowe udzielają swoim instruktorom, struktur organizacyjnych i problematyki zarządzania jakością. Efektem tego spotkania była decyzja o powołaniu do życia IDF – opartej o doświadczenia, nowoczesnej platformy szkoleniowej, która odpowiadając na problemy i wyzwania stawiane branży nurkowej przez zmieniające się czasy, swoją najważniejszą misją uczyni dbałość o bezpieczeństwo – zgodnie z przyjętym credo – Safety First!
Dziś IDF jest dynamicznie rozwijającą się agencją szkoleniową, której instruktorzy obecni są w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, a jej certyfikaty respektowane są na całym świecie. W uznaniu jakości stworzonej oferty szkoleniowej współpracę z IDF nawiązują kolejne służby ratownicze i militarne poszczególnych Państw, a osoby cywilne kojarzą IDF z dbałością o aktualność programów szkolenia i atrakcyjność materiałów szkoleniowych, które wciąż dla Was udoskonalamy.
Do zobaczenia pod wodą!