"Doskonałość nie jest aktem jednorazowym lecz nawykiem"

Arystoteles

 

Jesteśmy dumni z naszych europejskich korzeni.

 

Podwaliny pod współczesne algorytmy dekompresyjne kładli tacy naukowcy jak Szkot John Scott Haldane, a później Szwajcar Albert Bühlmann, nad skutkami oddychania pod zwiększonym ciśnieniem pracowali pochodzący ze Szkocji John Lorraine Smith i Francuz Paul Bert. Począwszy od XVIII wieku inżynierowie brytyjscy, niemieccy i włoscy prześcigali się w projektowaniu innowacyjnego sprzętu, który umożliwi człowiekowi pobyt pod wodą. Na początku XXI wieku z powodzeniem dołączyli do nich wynalazcy z Polski, Czech oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jacques Yves Cousteau, oficer francuskiej marynarki, wraz z innym Francuzem Emilem Gagnanem wynaleźli wykorzystywany do dziś model automatu oddechowego, który uwolnił nurka od przewodu łączącego go z powierzchnią, tym samym czyniąc nurkowanie sprzętowe – swobodnym. Cousteau przemierzał morza i oceany na swoim jachcie Calypso, za wszelką cenę pragnąc przybliżać swój ukochany podwodny świat wszystkim ludziom poprzez programy telewizyjne i filmy, które tworzył. Europejski rodowód ma większość najgłębiej nurkujących nurków na świecie i najbardziej uznanych eksploratorów jaskiń. Postacie które zrewolucjonizowały freediving (czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu) to przede wszystkim Jacques Mayol (ponownie Francuz) oraz Enzo Maiorca (Włoch), którzy pokonali limity głębokości uznawane do tej pory za nieosiągalne dla człowieka i rozpoczęli zupełnie nową drogę w rozwoju tej dyscypliny.

 

Idąc do przodu warto jest sięgać do źródeł gdyż idea, podobnie jak woda, najczystsza jest zawsze u źródła.

 

Dzisiaj ta wspaniała opowieść pisze się dalej – historia zatoczyła koło, a motor napędowy rozwoju nurkowania ponownie znajduje się na Starym Kontynencie, gdzie jest projektowany i wytwarzany sprzęt nurkowy o najwyższym poziomie innowacyjności i najlepszej jakości.

 

Z dumą współtworzymy to dziedzictwo i jako europejska federacja nurkowa wyznaczamy wysokie standardy szkolenia i jakości. Tworząc programy i materiały szkoleniowe kierujemy się ideami, które przyświecały wielkim pionierom i odkrywcom. Dzielimy ich ciekawość świata, pasję, potrzebę eksploracji i ogromną miłość do podwodnego świata, nakazującą walkę o jego ochronę.

 

 

Misją IDF jest nieustanne dążenie do perfekcji w nauczaniu nurkowania, dzięki czemu nasz zachwyt podwodnym światem i potrzeba odkrywania mogą być realizowane w najbezpieczniejszy z możliwych sposobów.