Dlaczego warto wziąć udział w  kursie?

W jaskiniach zalanych wodą kryję się zupełnie inny, nowy świat. Są w nim ogromne komnaty wypełnione idealnie przejrzystą wodą, długie korytarze, wejścia których bronią silne prądy i niezwykłe formy naciekowe, które powstawały nim jeszcze jaskinia wypełniła się wodą. Możliwość zanurzenia się w zatopionych jaskiniach to rzadka okazja by doświadczyć zupełnie nowego wymiaru piękna podwodnego świata, bardzo odmiennego od tego, które zachwyca w tropikalnych morzach czy na wrakach. Być może to właśnie tam odkryjesz swoje nurkowe powołanie?

Czego się nauczysz?

Kurs IDF Cave Diver jest bardzo intensywnym szkoleniem składającym się nie tylko z zajęć nurkowych oraz teorii, ale także warsztatów na powierzchni. Zdobędziesz w trakcie nich cenną wiedzę dotyczącą budowy i powstawania jaskiń, ale też i zagrożeń które istnieją w nurkowaniu pod stropem. Ponadto chcemy żebyś bardzo dokładnie zrozumiał stres, jakiemu podlegają nurkowie jaskiniowi i umiał go kontrolować. Na zajęciach warsztatowych zajmiesz się także konfiguracją sprzętu tak, by każdy jego element był dostosowany do charakterystyki nurkowania jaskiniowego i odpowiadał twoim potrzebom. Jeszcze na powierzchni przećwiczysz metody poręczowania i posługiwania się kołowrotkiem oraz reagowania na sytuacje awaryjne, takie jak zaplątanie w poręczówkę, utrata widoczności czy też brak gazu. W trakcie nurkowań szkoleniowych, z których część odbędzie się pod stropem przećwiczysz te umiejętności – poręczowania, poruszania się po poręczówce w zespole czy też powrotu w warunkach braku widoczności i awarii oświetlenia. Nowe umiejętności, także autoratownicze i ratownicze pomogą Ci na sprawne szacowanie ryzyka swoich planowanych nurkowań i rozsądne korzystanie z nowo nabytych uprawnień.

Czego potrzebujesz by zacząć?

  • Minimalny wiek: 18 lat
  • Umiejętność pływania w stopniu wystarczającym
  • Stan zdrowia pozwalający na udział w kursie
  • Certyfikat IDF Master Diver lub ekwiwalent
  • Certyfikat IDF Twinset Diver  lub ekwiwalent (jeśli kurs odbywa się w konfiguracji plecowej)
  • Certyfikat IDF Side Mount Diver lub ekwiwalent (jeśli kurs odbywa się w konfiguracji bocznej)
  • Minimum 100 zalogowanych nurkowań, w tym przynajmniej 10 na głębokość większą niż 40 metrów.

Jak wygląda kurs?

Ilość nurkowań
Ilość nurkowań
4 nurkowania o łącznym czasie przynajmniej 200 minut, z czego przynajmniej 2 nurkowania powinny odbyć się w jaskini lub też zalanym obiekcie o charakterze antropogenicznym
Zakres głębokości
Zakres głębokości
Zgodny z aktualnymi uprawnieniami kursanta i limitami bezdekompresyjnymi, dodatkowo żadne nurkowanie nie może odbywać się w odległości większej niż 200 metrów od wyjścia
Zajęcia teoretyczne
Zajęcia teoretyczne
Wykłady z wykorzystaniem prezentacji szkoleniowych i materiałów audiowizualnych IDF
Egzamin
Egzamin
Test wyboru wypełniany w formie elektronicznej po zalogowaniu się do panelu kursanta

Do czego będziesz uprawniony po kursie?

Po ukończeniu kursu IDF Cave Diver zdobędziesz uprawnienia do bezdekompresyjnego nurkowania w jaskiniach nie posiadających restrykcji, wyposażonych w stałe oporęczowanie, w odległości od wyjścia nie przekraczającej 200 metrów.

Certyfikat IDF

Po ukończeniu szkolenia otrzymasz, uznawany na całym świecie, certyfikat potwierdzający zdobyte uprawnienia. Ma on postać plastikowej karty opatrzonej unikalnym numerem oraz znakiem wodnym. Oprócz tego otrzymasz dożywotni dostęp do indywidualnego panelu znajdującego się na stronie IDF, gdzie zawsze dostępny będzie Twój certyfikat w formie elektronicznej – na wypadek gdybyś kiedykolwiek zapomniał zabrać oryginału ze sobą na nurkowanie.

Co dalej?

Nurkowanie pod stropem, w jaskiniach czy też obiektach zbudowanych przez ludzi wymaga doświadczenia i stopniowego przesuwania granic swojego komfortu psychicznego. Jeśli poczujesz, że dotychczasowe uprawnienia zaczynają Cię ograniczać, to po uzyskaniu stopnia IDF Cave Diver możesz podejść do kolejnego etapu w nurkowaniu jaskiniowym – IDF Full Cave Diver, w którym sam będziesz mógł wytyczać swoje szlaki, nie opierając się wyłącznie na turystycznych, stałych trasach.

Znajdź instruktora