Dlaczego warto wziąć udział w  kursie?

Nurkowanie jaskiniowe jest niezwykle fascynującym sposobem na spędzanie czasu pod wodą, stawiającym jednak przed nurkiem wiele wyzwań do pokonania. Od pływania po turystycznych jaskiniach ze stałym oporęczowaniem po poszukiwanie własnych tras, czy też – własnych, nieodkrytych jeszcze jaskiń – na każdym z etapów nurek potrzebuje rzetelnej wiedzy, umiejętności i znajomości procedur, które decydują o bezpieczeństwie, a tym samym i komforcie całego nurkowania. Na kursie IDF Full Cave Diver wykonasz kolejny krok na ścieżce swojego rozwoju w nurkowaniu jaskiniowym. Nauczysz się jak bezpiecznie planować i wykonywać nurkowania z ograniczoną dekompresją bez ograniczeń w zakresie odległości od wyjścia na powierzchnię. W wielu takich miejscach czeka na ciebie wiele niezwykłych widoków do odkrycia.

Czego się nauczysz?

W trakcie zajęć zajmiesz się przede wszystkim praktycznymi aspektami nurkowania jaskiniowego – przećwiczysz nurkowanie w coraz większej odległości od wyjścia, a także doprowadzisz do mistrzostwa swoje umiejętności w poręczowaniu i wykorzystywaniu kołowrotków i szpulek do tworzenia własnych tras w podziemnym, zalanym świecie.
W trakcie zajęć teoretycznych poznasz historię nurkowania jaskiniowego i procedury ratownicze, umożliwiające udzielenie pomocy partnerom nurkowym. Przeprowadzisz także dokładną analizę wypadków i metod, które umożliwiłyby ich uniknięcie. W realnych warunkach przećwiczysz ratownictwo, holując w poziomie swojego partnera nurkowego.

Czego potrzebujesz by zacząć?

  • Minimalny wiek: 18 lat
  • Umiejętność pływania w stopniu wystarczającym
  • Stan zdrowia pozwalający na udział w kursie
  • Certyfikat IDF Cave Diver lub ekwiwalent
  • Certyfikat IDF Twinset Diver lub ekwiwalent (jeśli kurs ma się odbywać w konfiguracji plecowej)
  • Certyfikat IDF Side Mount Diver lub ekwiwalent (jeśli kurs ma się odbywać w konfiguracji bocznej)
  • Minimum 200 zalogowanych nurkowań, w tym przynajmniej 20 nurkowań jaskiniowych

Jak wygląda kurs?

Ilość nurkowań
Ilość nurkowań
6 nurkowań jaskiniowych o łącznym czasie nie mniejszym niż 300 minut oraz łącznej minimalnej odległości penetracji 2000 metrów wykonanych w minimum 3 różnych jaskiniach.
Zakres głębokości
Zakres głębokości
Zgodny z aktualnymi uprawnieniami kursanta
Zajęcia teoretyczne
Zajęcia teoretyczne
Wykłady z wykorzystaniem prezentacji szkoleniowych i materiałów audiowizualnych IDF
Egzamin
Egzamin
Test wyboru wypełniany w formie elektronicznej po zalogowaniu się do panelu kursanta

Do czego będziesz uprawniony po kursie?

Kurs IDF Full Cave Diver uprawnia do nurkowania z ograniczoną dekompresją w jaskiniach pozbawionych restrykcji oraz w obiektach antropogenicznych, bez ograniczeń w zakresie odległości od wyjścia.

Certyfikat IDF

Po ukończeniu szkolenia otrzymasz, uznawany na całym świecie, certyfikat potwierdzający zdobyte uprawnienia. Ma on postać plastikowej karty opatrzonej unikalnym numerem oraz znakiem wodnym. Oprócz tego otrzymasz dożywotni dostęp do indywidualnego panelu znajdującego się na stronie IDF, gdzie zawsze dostępny będzie Twój certyfikat w formie elektronicznej – na wypadek gdybyś kiedykolwiek zapomniał zabrać oryginału ze sobą na nurkowanie.

Co dalej?

Ścieżka jaskiniowa, która obejmuje nawet najbardziej zaawansowane formy turystyki nurkowej w przestrzeniach zamkniętych kończy się właśnie kursem, który ukończyłeś –  IDF Full Cave Diver. Nim zdecydujesz czy chcesz kontynuować na poziomie, który wykracza poza ogólnie przyjęte normy turystyczne powinieneś zdobyć odpowiednio dużo doświadczenia podczas nurkowania w jaskiniach w bardzo różnych warunkach. Kolejny, ostatni już etap, czyli kurs IDF Expedition Cave Diver przeznaczony jest bowiem dla nurków, którzy potrzebują więcej, bardziej wyspecjalizowanych narzędzi i technik pozwalających sięgać poza dotychczasowe granice.

Znajdź instruktora