Dlaczego warto wziąć udział w  kursie?

Nurkowanie zimą, gdy jeziora skute są lodem może być doskonałą zabawą. Uwięzione w lodzie bąble powietrza i przechodzące przezeń promienie zimowego Słońca sprawiają, że najciekawiej i najprzyjemniej jest bardzo płytko, tuż pod powierzchnią lodu. Stosowanie specjalnych procedur sprawia zaś, że takie nurkowania wykonywać można bardzo bezpiecznie i wspólnie ze zgranym zespołem, w którym wszyscy przestrzegają tych samych zasad. W trakcie szkolenia IDF Ice Diver dowiesz się jak zaplanować nurkowanie pod lodem i zorganizować całą, dość skomplikowaną logistykę tak, by wypad na nurkowanie był jednocześnie fantastyczną zabawą. Takie szkolenie to też okazja, by w bardzo kontrolowanych i przyjemnych warunkach przekonać się, jak wygląda nurkowanie pod fizycznym stropem.

Czego się nauczysz?

W trakcie kursu IDF Ice Diver spędzisz czas zarówno na zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych – te zaś odbywać się będą częściowo na powierzchni, a częściowo pod wodą. W czasie wykładów zapoznasz się z właściwościami fizycznymi lodu, dowiesz się jak oceniać jego grubość, a tym samym bezpieczeństwo osób, które będą przebywać na tafli. Omówione zostaną także kwestie związane z logistyką i przygotowaniem oraz zabezpieczeniem stanowiska do nurkowania pod lodem, w tym wycinania przerębla. Dodatkowo, dowiesz się jakie procedury awaryjne należy zastosować, żeby całe nurkowanie było zawsze właściwie zabezpieczone.

W praktycznej części kursu zajmiesz się przygotowaniem i zabezpieczeniem takiego właśnie stanowiska, poznasz zadania zabezpieczenia powierzchniowego i metody udzielania pomocy z powierzchni. W czasie nurkowania przećwiczysz metody wchodzenia do wody z przerębla i wychodzenia oraz nadawanie sygnałów za pomocą liny i używanie uprzęży podlodowej. Ponadto ćwiczenia obejmą także wszystkie metody autoratownictwa i radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi, w tym z przerwaniem liny zabezpieczającej.

Czego potrzebujesz by zacząć?

  • Minimalny wiek: 18 lat
  • Umiejętność pływania w stopniu wystarczającym
  • Stan zdrowia pozwalający na udział w kursie
  • Certyfikat IDF Advanced Open Water Diver lub ekwiwalent

Jak wygląda kurs?

Ilość nurkowań
Ilość nurkowań
2 nurkowania podlodowe o łącznym czasie nie mniejszym niż 50 minut
Zakres głębokości
Zakres głębokości
Głębokość na żadnym nurkowaniu nie może przekroczyć 10 metrów
Zajęcia teoretyczne
Zajęcia teoretyczne
Wykłady z wykorzystaniem prezentacji szkoleniowych i materiałów audiowizualnych IDF
Egzamin
Egzamin
Test wyboru wypełniany w formie elektronicznej po zalogowaniu się do panelu kursanta

Do czego będziesz uprawniony po kursie?

Kurs IDF Ice Diver uprawnia do nurkowania pod lodem z wykorzystaniem liny zabezpieczającej do głębokości wynikającej z posiadanych uprawnień.

Certyfikat IDF

Po ukończeniu szkolenia otrzymasz, uznawany na całym świecie, certyfikat potwierdzający zdobyte uprawnienia. Ma on postać plastikowej karty opatrzonej unikalnym numerem oraz znakiem wodnym. Oprócz tego otrzymasz dożywotni dostęp do indywidualnego panelu znajdującego się na stronie IDF, gdzie zawsze dostępny będzie Twój certyfikat w formie elektronicznej – na wypadek gdybyś kiedykolwiek zapomniał zabrać oryginału ze sobą na nurkowanie.

Co dalej?

Nurkowanie pod lodem na specjalnej, zabezpieczającej nurków uprzęży to tylko jeden z rodzajów nurkowania pod fizycznym stropem. Dzięki tejże uprzęży i specjalnym procedurom jest dostępny znacznie wcześniej niż pozostałe – jak nurkowanie jaskiniowe czy wewnątrz wraków. Pozwala oswoić się z istnieniem bariery uniemożliwiającej natychmiastowe wynurzenie i przekonać się, czy nurkowanie z takim istotnym ograniczeniem pozostaje dla nas komfortowe.

Doświadczeni nurkowie o odpowiednim stopniu wyszkolenia mogą wziąć udział w kursie IDF Advanced Ice Diver, który umożliwia zaplanowanie i bezpieczne wykonanie nurkowania podlodowego przy pomocy odpowiednio zmodyfikowanych technik zaczerpniętych z nurkowania jaskiniowego.

Znajdź instruktora