Dlaczego warto wziąć udział w  kursie?

Nie sposób wymienić wszystkich powodów! Choćby dlatego, że zaledwie 30% powierzchni naszej planety znajduje się ponad powierzchnią wody. Chciałbyś dostawać 1/3 zamówionego dania, 1/3 szklanki czy zarabiać 1/3 swojej pensji? Nie? To dlaczego miałbyś ograniczać swój świat do marnych 30%? Nurkowanie jest przepustką do pozostałych 70%. Pod powierzchnią wody znajduje się zupełnie inny świat, zachwycający różnorodnością życia, jaskrawymi barwami i zapierającym dech w piersiach pięknem. Nie ma znaczenia czy Twoje serce skradną tętniące życiem i przyprawiające o oczopląs, rafy koralowe, posępne wraki z ich tragiczną nierzadko historią czy spokojna i zielona toń naszych jezior. Woda skradła już wiele serc i dla wielu osób podstawowy kurs nurkowania okazał się początkiem niezwykłej przygody!

Czego się nauczysz?

Kurs podzielony jest na trzy części, które mają się nawzajem uzupełniać i stopniowo budować wiedzę oraz umiejętności, które przydadzą Ci się w trakcie nurkowania. Część pierwsza to teoria, na której dowiesz się, między innymi, jak przebywanie pod wodą i oddychanie sprężonym powietrzem wpływa na Twój organizm, jakimi prawami rządzi się to tak odmienne środowisko i co możesz zrobić, żeby bezpiecznie i świadomie planować i wykonywać nurkowania, biorąc pod uwagę zróżnicowane środowisko, ograniczenia wynikające z praw fizyki, a także naszego sprzętu. Część druga to wody basenopodobne, na których w bezpiecznych, komfortowych i kontrolowanych warunkach nabywasz umiejętności, które przydadzą się później w czasie nurkowania na wodach otwartych. Zapoznasz się ze sprzętem do nurkowania, nauczysz jak swobodnie oddychać pod wodą i regulować swoją pływalność, aż do uzyskania stanu nieważkości. Wykonasz też wiele ćwiczeń, które później wykorzystasz w swoich nurkowaniach. Część trzecia odbywa się na wodach otwartych i jest ukoronowaniem wszystkich poprzednich zajęć. Będziesz miał okazję wykonać prawdziwe nurkowania, w trakcie których wykorzystasz opanowane ćwiczenia w realnych warunkach. Przekonasz się, że Twoje umiejętności i wiedza pozwolą Ci dalej nurkować i planować nurkowania w towarzystwie partnera o takich samych lub wyższych uprawnieniach i czerpać przy tym jak najwięcej przyjemności z przebywania pod wodą.

Czego potrzebujesz by zacząć?

  • Minimalny wiek: 15 lat
  • Umiejętność pływania w stopniu wystarczającym
  • Stan zdrowia pozwalający na udział w kursie

Jak wygląda kurs?

Ilość nurkowań
Ilość nurkowań
1 zajęcia w wodach basenopodobnych z użyciem sprzętu ABC, 4 nurkowania w wodach basenopodobnych o łącznym czasie nie krótszym niż 100 minut, 6 nurkowań w wodach otwartych (z których 3 mogą być wykonane w ograniczonych wodach otwartych) o łącznym czasie nie krótszym niż 150 minut
Zakres głębokości
Zakres głębokości
6-20 metrów, z czego przynajmniej dwa nurkowania w przedziale 15 – 20 metrów
Zajęcia teoretyczne
Zajęcia teoretyczne
4 moduły teoretyczne realizowane z wykorzystaniem prezentacji szkoleniowych i materiałów audiowizualnych IDF
Egzamin
Egzamin
Test wyboru wypełniany w formie elektronicznej po zalogowaniu się do panelu kursanta

Do czego będziesz uprawniony po kursie?

Kurs IDF Open Water Diver uprawnia Cię do nurkowania bezdekompresyjnego w wodach otwartych do głębokości 20 metrów, w systemie partnerskim z płetwonurkiem o równorzędnych lub wyższych kwalifikacjach.

Certyfikat IDF Open Water Diver

Po ukończeniu szkolenia otrzymasz, uznawany na całym świecie, certyfikat potwierdzający zdobyte uprawnienia. Ma on postać plastikowej karty opatrzonej unikalnym numerem oraz znakiem wodnym. Oprócz tego otrzymasz dożywotni dostęp do indywidualnego panelu znajdującego się na stronie IDF, gdzie zawsze dostępny będzie Twój certyfikat w formie elektronicznej – na wypadek gdybyś kiedykolwiek zapomniał zabrać oryginału ze sobą na nurkowanie.

Co dalej?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z nurkowaniem, więc przed Tobą rozpościera się niemal niezliczona ilość możliwości. Warto, abyś rozważył wzięcie udziału w kursie nawigacji oraz nurkowania w nocy, ponieważ nabyte na nich umiejętności przydadzą Ci się nie tylko w polskich warunkach. Możesz też zadbać o swój komfort termiczny i nauczyć się nurkowania w suchym skafandrze lub na przykład zapragnąć uwieczniać przepiękne, podwodne krajobrazy robiąc zdjęcia czy filmy. Przygoda dopiero się zaczyna!

Znajdź instruktora