Dlaczego warto wziąć udział w  kursie?

Najistotniejszym elementem kursu IDF Extended Range Diver nie jest możliwość zwiększenia głębokości do granic wynikających z ciśnienia parcjalnego tlenu dla powietrza, lecz wprowadzenie kolejnej butli bocznej z gazem dekompresyjnym. Opanowanie posługiwania się taką konfiguracją wymaga ćwiczeń, wprawy i przede wszystkim dokładności w przestrzeganiu procedur bezpieczeństwa. W trakcie szkolenia wyrobisz dobre nawyki oraz pamięć mięśniową, które ułatwią Ci radzenie sobie w sytuacjach stresowych, a dzięki kompleksowej, rozbudowanej teorii będziesz dobrze przygotowany do świadomego planowania takich nurkowań.

Czego się nauczysz?

W trakcie zajęć poznasz więcej modeli dekompresyjnych, które umożliwią Ci planowanie nurkowania w interesującym Cię przedziale głębokości i z użyciem dwóch różnych gazów w butlach bocznych.  Na nurkowaniach szkoleniowych będziesz mógł dalej szlifować umiejętności zdobyte na poprzednim szkoleniu oraz dołączyć nowe, związane z obsługą dwóch butli, a nie tylko jednej. Na tym etapie przećwiczysz też prowadzenie akcji ratowniczej i udzielanie pomocy nurkowi technicznemu w identycznej konfiguracji, żeby zyskać świadomość jak trudne to wyzwanie.

Ponadto, w kontrolowanych warunkach przećwiczysz radzenie sobie z rozmaitymi awariami, udoskonalisz swoje zdolności autoratownicze i pod okiem Instruktora IDF opanujesz metody radzenia sobie ze stresem przy nagromadzeniu zadań.

Czego potrzebujesz by zacząć?

  • Minimalny wiek: 18 lat
  • Umiejętność pływania w stopniu wystarczającym
  • Stan zdrowia pozwalający na udział w kursie
  • Certyfikat IDF Advanced Nitrox Diver lub ekwiwalent
  • Minimum 150 zalogowanych nurkowań, w tym przynajmniej 30 na głębokość większą niż 40 metrów

Jak wygląda kurs?

Ilość nurkowań
Ilość nurkowań
6 nurkowań w wodach otwartych o łącznym czasie nie mniejszym niż 360 minut
Zakres głębokości
Zakres głębokości
Przynajmniej dwa nurkowania muszą odbyć się w przedziale głębokości między 45, a 55 metrów
Zajęcia teoretyczne
Zajęcia teoretyczne
Wykłady z wykorzystaniem prezentacji szkoleniowych i materiałów audiowizualnych IDF
Egzamin
Egzamin
Test wyboru wypełniany w formie elektronicznej po zalogowaniu się do panelu kursanta

Do czego będziesz uprawniony po kursie?

Kurs IDF Extended Range uprawnia do wykonywania nurkowań dekompresyjnych do głębokości 55 metrów przy użyciu dwóch butli bocznych z nitroksem do 100% tlenu

Certyfikat IDF

Po ukończeniu szkolenia otrzymasz, uznawany na całym świecie, certyfikat potwierdzający zdobyte uprawnienia. Ma on postać plastikowej karty opatrzonej unikalnym numerem oraz znakiem wodnym. Oprócz tego otrzymasz dożywotni dostęp do indywidualnego panelu znajdującego się na stronie IDF, gdzie zawsze dostępny będzie Twój certyfikat w formie elektronicznej – na wypadek gdybyś kiedykolwiek zapomniał zabrać oryginału ze sobą na nurkowanie.

Co dalej?

Kurs IDF Extended Range Diver zamyka ścieżkę głębokich nurkowań powietrznych z przyspieszoną dekompresją. Zaawansowany nurek, który doszedł aż tu nie ma wielu ograniczeń przy wybieraniu dalszej ścieżki. Niekiedy naturalnym będzie rozpoczęcie nurkowań helowych na kursie IDF Trimix Diver, innym razem zaś poszukiwanie zupełnie nowych wyzwań w nurkowaniach pod stropem dzięki rozbudowanej ścieżce szkoleń jaskiniowych. Niezależnie od tego, co wybierzesz, system szkoleń IDF pomoże Ci sięgnąć po odpowiednie narzędzia do realizacji marzeń.

Znajdź instruktora