autor: Dirk Bremen

Początek roku nurkowego 2021 nie jest łatwy. W wielu krajach utrzymano rygorystyczne obostrzenia, a nawet godziny policyjne i nie możemy umawiać się na wypady nurkowe jak dawniej. Dodatkowo, w sezonie zimowym, nasze wody pokryte są cienką warstwą lodu – zbyt cienką dla nurkowania podlodowego, ale jednocześnie zbyt grubą dla regularnej aktywności nurkowej. Tutaj proponujemy łatwy i przyjemny projekt, który zapewni Ci zajęcie w tych trudnych czasach: Zbuduj swój własny, tani analizator Nitroxu:

Jako wyszkoleni nurkowie nitroksowi, jesteście świadomi, że zawsze powinniście wiedzieć co znajduje się w waszych butlach. Nie możecie po prostu zaufać gasblenderowi, tylko za każdym razem powininiście analizować swoją mieszankę – najlepiej nie tylko w centrum nurkowym po otrzymaniu butli, ale także na miejscu nurkowania podczas przygotowywania się do nurkowania. Większość centrów nurkowych ma analizatory w swojej placówce, ale jak wygląda sytuacja w odległym miejscu nurkowym ? Dobrze byłoby mieć wtedy swój własny analizator, który pozwoli Ci sprawdzić mieszankę kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Niestety, dostępne na rynku analizatory są drogie i kosztują około 400 – 750 zł.

A może by tak zbudować własny, osobisty analizator za około 100 zł ? Potrzebujesz tylko kilku łatwo dostępnych elementów elektronicznych, ogniwa tlenowego i obudowy wydrukowanej w 3D.

Łącznie, zlutowanie elementów i zamontowanie ich w obudowie zajmie Ci około 2 godzin. Poświęcisz też trochę czasu czekając na wydrukowanie obudowy.

Technicznie, analizator oparty jest na programowalnym mikrokontrolerze Arduino Nano, przetworniku analogowo-cyfrowym, czujniku tlenowym oraz wyświetlaczu OLED o przekątnej 0,96″ i niskim poborze mocy.  W zależności od poziomu tlenu w mieszance, czujnik wytwarza prąd o wartości od 0,4 mV przy 0% tlenu do 50 mV przy 100% tlenu. W tym zakresie, przy ciśnieniu otoczenia, również zużyte czujniki normalnie używane w rebreatherach nadal dają liniowe odczyty przez wiele lat. Dzięki temu możesz używać czujników, które nie nadają się już do rebreathera. W celu zapewnienia liniowości i funkcjonowania naszego analizatora, wyświetlacz pokazuje zarówno zawartość tlenu w mieszance jak i mV czujnika – tak długo jak czujnik nadal pokazuje prąd od 7mV do 12 mV w powietrzu atmosferycznym, jest nadal dobry.

Wszystkie potrzebne pliki – szczegółowa instrukcja jak zbudować analizator, pliki do wydrukowania na drukarce 3D, kod do wgrania do mikrokontrolera oraz potrzebne biblioteki są dostępne do pobrania tutaj Pobierz

Baw się dobrze i zbuduj swój własny analizator!

  O autorze

Dr Dirk Bremen jest instruktorem IDF Master Diver oraz Instruktorem Technicznym. Zaczął nurkować w 1994 roku i obecnie ma na swoim koncie ponad 1700 nurkowań wykonanych głównie w zimnych wodach. Aktywny nurek rebreatherowy i techniczny oraz instruktor, prowadzi centrum nurkowe w Poczdamie Brandenburgia o nazwie GoDive.